Zabawy badawcze przedszkolaków ze śniegiem i lodem

Utworzono dnia 07.02.2018

Zima to świetna pora roku na przeprowadzenie doświadczeń związanych ze śniegiem, lodem i zamarzaniem.  Dlaczego woda zamarza ? Dlaczego lód jest śliski? Dlaczego pada śnieg?  Na te i inne pytania próbowały odpowiedzieć dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej wykonując doświadczenia z lodem i ze śniegiem. Dzięki tym zabawom  dzieci kształtowały umiejętność wyciągania wniosków  z samodzielnie przeprowadzonych doświadczeń. Przy okazji omówione zostały zasady zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw  na śniegu i lodzie. Na koniec wykonano jeszcze 2 doświadczenia:

- zamieć śnieżna: do słoika z oliwką dla dzieci wlano wodę zabarwioną białą farbą oraz brokatem, potem dodano tabletkę musującą i powstała „zawierucha śnieżna”,

- sztuczny śnieg: sodę oczyszczoną zmieszano z pianką do golenia i w ten sposób powstał śnieg, z którego ulepiliśmy bałwanka.

L. Michalak

Zabawy badawcze przedszkolaków ze śniegiem i lodem